October 27, 2017

2018 TANE/NYSTA Issues Forum

 

SponsorsAttendeesFull Agenda With Bio'sTuesday, February 6, 2018Wednesday, February 7, 2018Thursday, February 8, 2018

2018 TANE/NYSTA Issues Forum Agenda

Our Generous Sponsors

Platinum:

Gold:

Silver:

Bronze:

2018 TANE/NYSTA Issues Forum

First Name Last Name Company
Jerry Lamm Adtran
Andrew Soldano Adtran
Shawn Beqaj Armstrong
James Forcier C & W Tel
Steve Abraham Calix
Jerome Day Calix
Peter Johnson Calix
Carolyn Ridley CenturyLink
Louis Silvestre Chazy and Westport Telephone Co.
Brandon Johnson CHR Solutions
Rick Keyes Ciena
Claus Leitmann Ciena
Ted Pennington Clearfield
Kevin Stevens Clearfield
Andrew Wolinski Concord Communication
Andrew Mullen Consolidated Communications
Jeremy Frost Control4
Shawn Cassidy Corning Optical
Dan Dunseith Corning Optical
Shana Macey Crown Point Telephone Corporation
Joannie Bedient Delhi Telephone Company
Martin Hood Delhi Telephone Company
Jason Miller Delhi Telephone Company
Valerie Nichols Delhi Telephone Company
Jim Degolyer DFT Communications
Mark Maytum DFT Communications
David Pihl DFT Communications
Curtis Reynolds DFT Communications
Jim Kelly DND Power
Kevin Symons DND Power
Kyle Wood DTC Cable Inc
Mark Andrews Dunbarton Telephone Company
Joseph Gottwald Empire
Patrick Muldoon Facebook
Karl Clapp Fairpoint Communications
Robert Meehan Fairpoint Communications
Mike Reed Fairpoint Communications
Sean Wilbur Fairpoint Communications
Zach Hawkins Fiberwave Technologies
Mark Vaughan FirstLight Fiber
Chris Finan Fishers Island Telephone Corp
Bryan Marteeny Fishers Island Telephone Corp
Kim Gates Franklin Telephone Co,. Inc.
Burt Maynard Franklin Telephone Co,. Inc.
Wallace Short FTTX Solutions
Margaret Fusaro Fusaro Consulting
Jim Maruniak Germantown Telephone Co.
Jason Shelton Germantown Telephone Co.
John Poulin Goldfield Telecom
Sean Purcell Granite State Communications
Sam Lerda Graybar
Bryan Preacher Graybar
Judy Kidder Guest
Dave Niles Hancock Telephone
Rob Wrighter Jr Hancock Telephone
Steve Head HeadNetworks
Jason Guzzo Hudson Valley Wireless
John Muller Innovative Systems
Abigail Horn INOC
Keith Hughes KGP Companies
Jerry Legg Latitude Telcom Consultants LLC
Jonathan Crawford Mapcom Systems
Matt Byrd Metaswitch Networks
Lynn Groen Mid America Computer Corp. (MACC)
Donald Snoop MIDTEL
Jim Becker MIDTEL – INOC
Gregg Klatsky MOUNTAIN, LTD
April Metivier MOUNTAIN, LTD
Stephen Ferry National Directory Assistance
Robin Anderson National Information Solutions Cooperative
Jeff Henderson NECA
Julie Shastri NECA
Jason McGinnis NeoNova
George Boothby New York Access Billing
David Putney Newport Telephone Company
Joseph Tomaino Newport Telephone Company
Michael Romano NTCA
Carol Hill NYSTA
Bob Puckett NYSTA
Larry Combs Oneida County Rural Telephone
Paul Griswold Ontario & Trumansburg Telephone Company
Brenden Griswold OTTC
Michael Lawlor Pattersonville Telephone Co.
John Gautieri Power & Tel
Tyler Barrall Reliable Telecom Supply & Reclamation
Dan Gettens Rep Com International
Jeff Bulger Ribbon Communications
Kevin Keough Ribbon Communications
Richard Sparks Right Price Companies Technology
Brad Pattelli Slic Networks
Timothy Muldoon State Telephone
Greta Gans Superior Essex
Benjamin Sanborn TAM
Clarke Kidder TANE
Shereen Mohammadi TANE
Laurie Murphy TANE
Scott Brooks TDS Telecom
Ken Paker TDS Telecom
Rick Greenspan Tejas Network
Allan Phillips Tejas Network
Rand Moritzky UNITEL Insurance
Joe Weipert UNITEL Insurance
Suzanne Reed UniTel, Inc
Jon Brown Vantage Point
Ginny Gardea Vantage Point Solutions
Kevin Kloehn Vantage Point Solutions
Kristy Szabo Vantage Point Solutions
Will Mitchell Vetro FiberMap
Lee Cheney Waitsfield and Champlain Telecom
Kurt Gruendling Waitsfield and Champlain Telecom
Kris Merchant Waitsfield and Champlain Telecom
Roger Nishi Waitsfield and Champlain Telecom
Sam Bruce Walker and Associates
Seth Crimmins Westelcom
Giovanni Cintorrino ZT Technology Solutions

Please click here for the full version of the agenda, with speaker bio’s.

2018 TANE/NYSTA Issues Forum Agenda

10:30 am – 3:00 pm
TANE Board of Directors Meeting/Lunch 

12:00 pm – 1:00 pm
Joint Lunch with NYSTA BANC and TANE NSAT Committees

1:00 pm – 1:30 pm
Joint BANC and NSAT Committee Meeting

1:30 pm – 2:45 pm
Mapping Documentation and Tips & Tricks
Jonathon Crawford, Mapcom

2:45 pm – 3:00 pm
Coffee Break

3:00 pm – 4:30 pm
Mesh WiFi- GigaCenters, G.fast vs Dial-up
Peter Johnson, Calix
Jerome Day, Calix
Steve Abraham, Calix

3:00 pm – 5:00 pm
NYSTA Board of Directors Meeting

5:00 pm 
Dinner on your own

 

2018 TANE/NYSTA Issues Forum Agenda

7:00 am
Registration Open

7:00 am – 8:30 am
Breakfast Buffet

8:30 am 
Opening Remarks & Logistics
Clarke Kidder, TANE NSAT Chair

8:40 am – 9:30 am
Washington Update – Issues Forum Opening Keynote
Mike Romano, NTCA 

9:30 am – 9:45 am
Coffee Break & Networking

9:45 am – 11:15 am
Regulatory Round Table
Moderator: Bob Puckett, NYSTA
Panelists:
Mike Romano, NTCA
Mike Reed, Consultant
Roger Nishi, Waitsfield and Champlain Valley Telecom
Ben Sanborn, Telephone Association of Maine

11:15 am – 12:15 pm
Pole Attachment- Make Ready Panel
Moderator: Jim Maruniak, Germantown Telephone
Panelists:
Kevin Symons, D And D Power
Jim Kelly, D And D Power
Wally Short, FTTX Solutions
Don Snoop, Middleburgh Telephone

12:15 pm – 1:00 pm
Lunch Buffet & Networking

1:00 pm – 2:30 pm
Home Automation Panel
Moderator: Larry Combs, Oneida County Rural Telephone
Panelists:
Jason McGinnis, NeoNova
Dave Pihl, DFT
Kurt Gruendling, Waitsfield and Champlain Valley Telecom
Jeremy Frost, Control4

2:30 pm – 2:45 pm
Coffee Break & Networking

2:45 pm – 3:45 pm
Legacy TDM to State of the Art – IP
Moderator: Steve Head, HEADNetworks
Panelists:
Sean Wilber, FairPoint/Consolidated
Karl Clapp, FairPoint/Consolidated
Ken Paker, TDS Telecom
Allan Phillips, Tejas Networks

3:45 pm – 4:30pm
Engineering Data Networks Challenges
Patrick Muldoon, Facebook

5:00 pm – 6:30 pm
Networking Reception

6:30 pm 
Dinner on your own

2018 TANE/NYSTA Issues Forum Agenda

7:00 am – 8:30 am
Breakfast Buffet

8:30 am – 8:35 am
Opening Remarks
Larry Combs, Northland – NYSTA BANC Committee Chair

8:35 am – 9:15 am
Cyber Security Panel
Panelists:
Jon Brown, Vantage Point
Andy Richardson, Shire Pharma/Wipro

9:15 am – 10:00 am
Marketing Case Study of Fishers Island EverNet Project
Participants:
Margaret Fusaro, Fusaro Consulting
Chris Finan, Fishers Island

10:00 am – 10:15 am
Coffee Break

10:15 am – 12:00 pm
Technical Round Table
Moderator: Clarke Kidder, TANE
Panelists:
Jim Maruniak, Germantown Telephone
Lee Cheney, Waitsfield and Champlain Valley Telecom
Patrick Muldoon, Facebook
Andy Richardson, Shire Pharma/Wipro

12:00 pm
Issues Forum Concludes